Wyobraź sobie czyste powietrze w swoim domu!

Z systemem rekuperacji czyli mechanicznej wentylacji Twój dom będzie wolny od smogu, zewnętrzych zanieczyszczeń ze świeżym powietrzem - bez strat energetycznych.

Klima-Went Dominik Gruchot

Rekuperacja - wentylacja z odzyskiem ciepła

Specjalizujemy się w projektowaniu instalacji mechanicznych wentylacji z odzyskiem ciepła w nowo budowanych domach jednorodzinnych, budynkach biurowych, lokalach użytkowych, gabinetach lekarskich czy laboratoriach.

Potrzebujesz wyceny? Chcesz się dowiedzieć więcej - służymy pomocą.

Co to jest rekuperacja czyli mechaniczny system
wentylacji z odzyskiem ciepła

Tradycyjne kominy wentylacyjne, których działanie zależy od przenikania powietrza przez przegrody oraz od pogody, nie sprawdzają się w nowoczesnych szczelnych konstrukcjach budynków. By poprawić przepływ powietrza w takim systemie trzeba dodatkowo montować nawiewniki w oknach. Na przykład w okresach cieplejszych, gdy temperatura na zewnątrz jest zbliżona do temperatury we wnętrzu, taka wentylacja nie działa, odczuwamy brak powietrza i otwieramy okna by wywołać przeciąg. Dostaje się wówczas do środka kurz, owady i alergeny, a hałas uliczny wywołuje ból głowy. Natomiast zimą przez nieszczelności lub nawiewniki dostaje się do wnętrza za dużo chłodnego powietrza i ucieka z domu cenne ciepło. Wtedy wrażliwsze osoby zatykają te otwory pozbawiając budynek powietrza, co zazwyczaj prowadzi do rozwoju pleśni.

Zastosowanie w dzisiejszym budownictwie wentylacji mechanicznej, w której wentylatory wymuszają ruch powietrza w kanałach, zapewnia odpowiednią ilość powietrza w budynku, umożliwiając jednocześnie zorganizowaną wymianę powietrza we wszystkich pomieszczeniach oraz kontrolę jego ilości.
Zastosowanie w dzisiejszym budownictwie wentylacji mechanicznej, w której wentylatory wymuszają ruch powietrza w kanałach, zapewnia odpowiednią ilość powietrza w budynku, umożliwiając jednocześnie zorganizowaną wymianę powietrza we wszystkich pomieszczeniach oraz kontrolę jego ilości.

Kiedy wybrać i instalować mechaniczną wentylację - rekuperację?

Wybór systemu wentylacji powinien nastąpić już na etapie projektu architektonicznego, wówczas warto wykonać projekt wentylacji.

Można się wtedy ustrzec niepotrzebnych przeróbek w trakcie budowy. Daje to też możliwość precyzyjnego zaplanowania ruchu powietrza w budynku. Później czujemy się w takim domu bardziej komfortowo i nie martwimy się wietrzeniem pomieszczeń, ciesząc się świeżym powietrzem w każdej sytuacji.

Jak działa rekuperacja
z odzyskiem ciepła

Rekuperatorem zwana jest centrala wentylacyjna z odzyskiem ciepła, to urządzenie stanowiące serce systemu wentylacji. Zapewnia ono wymuszony ruch powietrza w kanałach wentylacyjnych. Przekazuje ciepło między ogrzanym powietrzem wywiewanym z budynku, a chłodniejszym wprowadzanym z zewnątrz, przez co pozwala oszczędzić energię grzewczą. Rekuperacja umożliwia ograniczenie strat ciepła spowodowanych wentylacją budynku.

Powietrze w budynku ma skład bardzo zbliżony do składu powietrza zewnętrznego. Skład ten w rekuperowanym pomieszczeniu nie zmienia się, bez względu na porę dnia i roku, przy zamkniętych oknach oraz pomimo obecności ludzi, którzy są największymi producentami dwutlenku węgla i wilgoci.


Spiralne wymienniki ciepła Nikol dzięki wyjątkowej konstrukcji posiadają dużą powierzchnię czynną wymiany przy stosunkowo małych gabarytach. Z tego względu charakteryzują się bardzo wysokim odzyskiem ciepła. Świeże powietrze napływające do budynku ogrzewane jest powietrzem wywiewnym zużyty. Powietrze z zewnątrz nie miesza się z powietrzem wyciąganym z domu. Rekuperatory Nikol nawet w niskich temperaturach zewnętrznych działają poprawnie mogą pracować gruntowymi wymiennikami oraz pompami ciepła

Rekuperator umożliwia zmniejszenie o 80% energii potrzebnej do ogrzania nawiewanego powietrza.

Jak dobrać rekuperator?

Na podstawie planów budynku oraz informacji o jego mieszkańcach i ich potrzebach projektant lub instalator może dobrać odpowiednie urządzenie do wentylacji mechanicznej. Dobrze jest wybrać rekuperator, który zapewni nam komfort w najbardziej ekstremalnych sytuacjach. Jeśli przyjdą do nas goście, czy przypalimy coś w kuchni chcielibyśmy mieć możliwość zwiększenia intensywności działania systemu. Warto dobrać wielkość jednostki na co najmniej jedną wymianę powietrza na godzinę, w całej kubaturze części użytkowej domu. Garaży i innych pomieszczeń nieużytkowych nie wentylujemy mechanicznie, projektuje się tam kominy grawitacyjne.

Gdzie zainstalować jednostkę centralną wentylacji

Wybierając miejsce montażu urządzenia, przede wszystkim należy zwrócić uwagę na planowany przebieg kanałów wentylacyjnych oraz wymiary rekuperatora. Należy też pamiętać o konieczności konserwacji urządzenia i zapewnić odpowiednią przestrzeń z przodu na otwarcie drzwi.
W miejscu planowanego montażu trzeba zapewnić gniazdko z prądem i odpływ kanalizacyjny do skroplin. Jeśli planujemy montaż sterownika w innym pomieszczeniu lub podłączenie go do sieci komputerowej, należy położyć odpowiednie kable.

Odpowiedni dobór jednostki centralnej oraz dobre rozmieszczenie punktów nawiewnych i wywiewnych pozwoli na prawidłową wymianę powietrza i zmniejszenie zapotrzebowania budynku na ciepło - niezależnie od warunków zewnętrznych i pory roku.

Ważne:

Ważne: Instalację kanałów wentylacyjnych dokonuje się przed etapem
wylewek jastrychowych czy mikrobetonu oraz przed zabudową G/K

Czy potrzebuję rekuperacji?

Ciągły wzrost cen nośników energii wymusił na nas budowę domów coraz bardziej szczelnych i energooszczędnych. W takich budynkach tradycyjna wentylacja grawitacyjna przestaje poprawnie działać aby temu zaradzić należy stosować wentylację wymuszoną czyli mechaniczną tego typu wentylacja z rekuperacja to dodatkowa znaczna oszczędność

Rekuperaperacja w twoim domu to:

oszczędność w kosztach ogrzewania do 40%

stały dopływ świeżego powietrza

skuteczne usuwanie przykrych zapachów i nadmiaru wilgoci

mniej kurzu pyłów i alergenów dzięki filtracji powietrza

ograniczenie hałasu ulicznego

Klima-Went Dominik Gruchot

Rekuperacja - to czyste powietrze w budynku!

Oferowane przez nas centrale są wyposażone również w filtry antysmogowe PM10 co zapewnia dostęp do świeżego powietrza o znikomej zawartości zanieczyszczeń.

Dodatko system wentylacji rozdzielaczowej powoduje występowanie mniejszego oporu powietrza a jego rozdział jest równomierny do poszczególnych pomieszczeń. Wieloletnie doświadczenie, ukończone szkolenia oraz wiedza gwarantują prawidłową instalację wentylacji oraz cichą i niezawodną pracę systemu rekuperacji z odzyskiem ciepła.

Klima-Went Dominik Gruchot

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła

Klima-Went Dominik Gruchot jest autoryzowanym instalatorem mechanicznej wentylacji z odzyskiem ciepła polskiej firmy NIKOL posiadającej nowoczesny wymiennik spiralny - przeciwprądowy, który osiąga wysoką wydajność bez konieczności stosowania nagrzewnic wstępnych.

Klienci o Klima-Went

Jakość

Współpracujemy z renomowanymi firmami które dostarczają nam wysokiej jakości produkty